למדו מתי נושה יכול להגיש בקשה לפשיטת רגל של חייב, מהם התנאים שצריכים להתקיים ואילו נסיבות מהוות עילה לפתיחה בתהליך, במרכז המידע לפשיטת רגל
פשיטת רגל לבקשת נושים לפי סעיף 7 - באילו תנאים?


מנוהל על ידי רוני שרעבי ושות' משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (0) דירוגים | דירוג ממוצע (0)
0 stars - based on 0 reviews

פשיטת רגל לבקשת נושים - משמעות החוק והתהליך

Hebrew

פשיטת רגל היא הליך משפטי שמטרתו לעזור לפרט שאינו מסוגל לעמוד בהחזר תשלום חובותיו, לחלק את הנכסים הקיימים בבעלותו בין הנושים שלו ולעזור לו לסיים את תקופת החובות בחייו ולהתחיל בהתנהלות כלכלית טובה יותר.

פקודת פשיטת רגל [נוסח חדש] תש"ם-1980 קובעת שהבקשה לפשיטת רגל יכולה להתקיים בשני אופנים - לפי פניית החייב או כפשיטת רגל לבקשת נושים. באופן זה קובעת הפקודה בפרק ב', סימן א' סעיף 7, את התנאים לביצוע פשיטת רגל לבקשת נושים.

התנאים להגשת הבקשה

בפקודת פשיטת הרגל, פרק ב' סעיף 7 - נקבע כי על מנת שנושה יוכל להגיש בקשה לפשיטת רגל של חייב סכום החוב של האדם כלפי הנושים צריך להיות 84,543 שקלים לפחות. יחד עם זאת, בית המשפט מוסמך מסיבות מוצדקות שיובאו לפניו להורות על פתיחת פשיטת רגל לבקשת נושים, גם אם סכום החוב נמוך יותר.פשיטת רגל לבקשת נושה לפי סעיף 7 לפקודת פשיטת הרגל

החייב צריך להיות מי שיושב בישראל או שבשנה שקדמה לבקשה גר במדינה או היה לו מקום מגורים או עסק בשטחה, כאשר העסק נוהל על ידו, באמצעות מנהל, מורשה או שותפות בה היה חבר בעצמו או על ידי עסק אחר.

מלבד זאת, לצורך פתיחה בהליך פשיטת רגל לבקשת נושים, החוב צריך להיות סכום קצוב בכסף שצריך לשלם אותו בעתיד בזמן שנקבע או באופן מיידי.

דרישה נוספת הוא שמעשה פשיטת הרגל עליו מתבססת הבקשה התרחש בזמן של שלושה חודשים לפני שהוגשה הבקשה.

במקרה של פשיטת רגל לבקשת נושה שהנו בעל חובות מובטחים קובע סעיף 8 לפקודה שהנושה צריך להפנות את תשומת הלב בבקשה לנכונותו לוותר על הערובה שניתנה לו, במידה ותתקבל הבקשה להכרזה על החייב או שהוא יעניק את ערך השווי של הערובה.

לקבלת יעוץ ראשוני, אישי ומהיר לחצו כאן

נסיבות המהוות עילה לפתיחת התהליך

פרק ב' לפקודת פשיטת הרגל סעיף 5, המגדיר מעשה פשיטת רגל מהו, קובע שורה של נסיבות שיהוו מעשה פשיטת רגל מטעמו של החייב שמהוות עילה לפתיחה בהליך  לבקשת הנושה.

נסיבות אלו כוללות הגשה של בקשה לפשיטת רגל מטעם החייב עצמו, עיקול ומכירה של נכס שלו בהוצאה לפועל מתוקף הוראה של בית המשפט, הודעה לנושים שהוא עתיד או מפסיק כבר מעתה לשלם את החובות שלו באופן זמני או קבוע, העברה או נתינה של נכס במרמה בארץ או בכל מקום אחר, יציאה מהארץ, שהייה מחוץ לגבולות ישראל, עזיבה של מקום המגורים או העסק שלו- כל אלו במטרה להתחמק מהנושים.

בין אם הוגשה נגדך בקשה לפשיטת רגל על ידי נושים ובין אם אתם זכאים השוקלים הגשת בקשת פשיטת רגל נגד חייב, אנחנו מציעים לך לפנות לקבלת יעוץ משפטי אישי, לבדיקת הדרך היעילה והמהירה ביותר לפתרון המצב.

דוגמה לפסק דין במקרה של פשיטת רגל לבקשת נושים

בחרנו בבקשת רשות הערעור - רע"א 11696/05 בן צור נ' מזרחי על החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת, על מנת להדגים פסק דין במקרה של פשיטת רגל לבקשת נושים.

במקרה זה בקשו הנושים לדחות בקשה למינוי כונס באופן זמני על הנכסים של המשיב, כחלק מהליך פשיטת רגל לבקשת הנושים. הטענה העיקרית היא שהמשיב ניהל בנק באופן פרטי ללא רישיון ולא השיב את הסכומים שניתנו לו ולכן ביקשו להכריז על החייב כפושט רגל.

כבוד נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס דוחה את הבקשה משום שלדידו הנושים במקרה זה אינם עומדים בתנאים הקבועים בפקודה ובהם ביצוע אחד המעשים המפורטים בסעיף 5 כמעשה פשיטת רגל מצד החייב, שכן המבקשים לא הוכיחו לטענתו שהחייב מתכוון להימנע מלשלם את החובות שלו כלפיהם.

לחצו כאן לכניסה לפורום בניהול עורך דין רונן בן צבי


תאריך: 28/08/2012 16:27
 
close