הכרזה על פשיטת רגל לפי חוק בישראל - המדריך המלא לאזרח נותן את כל המידע וכל התשובות לכל שאלה שלך...
הכרזה על פשיטת רגל לפי חוק בישראל - המדריך לאזרח


מנוהל על ידי לירון שיר משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews

הליך הכרזה על פשיטת רגל

Hebrew

הכרזה על פשיטת רגל הנה סעד משפטי לחייב שאינו יכול לפרוע את חובותיו כלפי נושה יחיד או נושים רבים והיא מתקיימת לפי סעיף 42 לפקודת פשיטת הרגל.

האפשרות להיות מוכרז כפושט רגל פתוחה בפני כל אדם בהתאם לקריטריונים הקבועים ומנויים בפקודה. במסגרת הליכי פשיטת רגל נעשה כינוס הנכסים באופן מרוכז ומסודר. יש לציין כי פשיטת רגל אינה דרך להתחמק מתשלום חובות אלא ערוץ נוסף דרכו יכול חייב לסגור את חובותיו תחת קורת גג אחת בהתאם ליכולות הפיננסיות שלו.

משמעותה החוקית של הכרזה לפי סעיף 42 לפקודה

המשמעות הבסיסית של פשיטת רגל היא הפרדות של האדם מנכסיו. פשיטת רגל היא הליך בו אדם (כאשר מדובר בחברה המצב מכונה פירוק ולא פשיטת רגל) מפסיק להחזיק בבעלות על נכסיו ומעביר את שווים לנושיו דרך כונס נכסים. המטרה היא לעשות שימוש בנכסים אלו על מנת לסגור את חובותיו של האדם ולאפשר לו לפתוח דף חדש בחייו.

במקרים רבים, אדם הפונה לפשיטת רגל אינו מחזיק בנכסים, במקרה זה המטרה היא לקבל הגנה מפני צעדים משפטיים נגדו ולאפשר לו לשקם את חייו.

התנאים להכרזה על פי חוק

כל בעל עסק או אדם פרטי המוצא את עצמו במצב בו הוא אינו יכול להחזיר את חובותיו בין אם אלו חובות ישירים, חובות של עסק בבעלותו ועל שמו, ערבויות וכו' יכול לפנות להליך פשיטת רגל. על מנת להיות זכאי לסעד של פשיטת רגל על האדם להיות מעל גיל 18 ותושב ישראל. גובה החוב המינימאלי הוא כ-17,000 ₪ (מתעדכן בכל שנה).הכרזה על פשיטת רגל

חשוב לציין כי למרות שפשיטת רגל הוא הליך הפתוח בפני כל אדם העומד בקריטריונים המינימאליים, הוא מיועד למי שבאמת ובתמים אינו מסוגל לשלם את חובותיו במסגרת הליכים אחרים כמו הליכי הוצאה לפועל למשל, ולשמור על רמת חיים נאותה בו זמנית.

>>> פורום פשיטת רגל לשירותך! <<<

משרד כונס הנכסים הרשמי וחוקרים מטעמו בוחנים את מצבו הכלכלי ומצב המגורים, רמת החיים והרכוש בו מחזיק אדם המבקש להיות מוכרז כפושט רגל.

הגשת בקשה לפשיטת רגל

על מנת להיות מוכרז כפושט רגל יש להגיש בקשה מלאה למשרד הכונס הרשמי הקרוב למקום המגורים או מקום העסק. את כל הטפסים יש להגיש ב-4 עותקים. הטפסים הם:

•    טופס בקשת חייב למתן צו כינוס והכרזה כפושט רגל
•    חוברת דין וחשבון נכסים-חובות
•    כתב ויתור סודיות
•    צילום תעודת זהות
•    תצהיר המפרט את הסיבות והשתלשלות האירועים שהובילו לבקשה

יש להחתים עורך דין על הטפסים לפני הגשתם כאמור.

הגבלות החלות על החייב לאחר הכרזה על פשיטת רגל

ישנו חיסרון ברור להכרזה על פשיטת רגל, החוק מטיל הגבלות על פושט רגל, על התנהלותו העסקית, הפיננסית ואף על חופש התנועה שלו. ראשית, פושט רגל אינו יכול לפתוח חשבון בנק ולעשות שימוש בשקים וכרטיסי אשראי.

שנית, חל עליו איסור להיות בעל תאגיד או לשאת משרה בתאגיד (למעט מקרים מיוחדים). שלישית, פושט הרגל מנוע לצאת מן הארץ אלא באישור בית המשפט לאחר החתמת ערבים ואישור כונס הנכסים הרשמי.

לבד או עם עורך דין?

הכרזה על פשיטת רגל הנה תחילתו של תהליך ארוך ומפרך, שעשוי ואף ישפיע רבות על עתידו של כל אדם. ההליכים המשפטיים והכלכליים שעתידים לעצב את סגנון חייו של פושט הרגל מורכבים וקשים להבנה. הפניה אל עורך דין מנוסה שינחה ויוביל את ההליך תחסוך לך כאבי ראש ותעלה את הסיכויים שלך לקצר את ההליך ולשכוח מהחובות כמה שיותר מהר.

כבר כעת, בעת שעולה הצורך לפנות לבית המשפט ולבקש צו הכרזה על פשיטת רגל, וממלץ לפעול בייצוג מלא של עורך דין מנוסה, ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן ונשמח להעניק גם לך יעוץ משפטי אישי ודיסקרטי, ללא עלויות וללא כל התחייבות מצידך.

פסקי דין שדנים בנושא הכרזת פשיטת רגל ועמדת בית המשפט בנושא:

  • עא 6416/01 דני בנבנישתי נ' כונס הנכסים הרשמי , נז (4) 197
  • עא 5178/92 סמיר ואיטה אליהו נ' כונס הנכסים הרשמי , מט (1) 435
  • עא 7113/06 אביגדור ג'נח נ' כונס הנכסים הרשמי
  • עא 9782/05 יצחק טנג'י נ' אלון יוסי קריספין
  • עא 7994/08 דוד גוטמן נ' כונס הנכסים הרשמי
  • עא 2659/96 הנרי צבי רוזן נ' בנק המזרחי המאוחד , נה (2) 529
  • רעא 2282/03 ראובן גרינברג נ' כונס הנכסים הרשמי , נח (2) 810
  • עא 4892/91 שבתאי אשכנזי נ' כונס הנכסים הרשמי , מח (1) 045
     

תאריך: 12/08/2012 18:54
 
close