הסדר חובות או Debt settlement לפני ובמקום הליכים משפטיים והליכי פשיטת רגל...
הסדר חובות או Debt settlement לפני ובמקום הליכים משפטיים


מנוהל על ידי לירון שיר משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (6) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 6 reviews

הסדר חובות למניעת הליכים משפטיים ופשיטת רגל

Hebrew

רבים מהפונים אלינו שואלים לגבי האפשרות להגיע להסדר חובות ולהמנע מהליכי הוצאה לפועל או הליכים משפטיים אחרים. לכן מצאנו לנכון להסביר ולפרט לגבי המושג המשפטי ומשמעותו האמיתית של הסדר חובות בין חייב לכל אותם נושים שלהם הוא חייב כספים.

ההתמודדות הכלכלית היום יומית הנה משימה מורכבת לרבים, בין אם מדובר על אנשים פרטיים או חברות, שעשויים להקלע לחובות כספיים ממגוון רחב של סיבות.

לאור חשיבות הסוגיה של פירעון חובות לטובת נושים, יצר המחוקק הישראלי מספר הליכים שונים באמצעותם יכולים הנושים לזכות בתשלום החוב לטובתם וביניהם הליכי גבייה לפי חוק הוצאה לפועל תשכ"ז-1967 או בקשה להכרזה על פשיטת רגל לפי פקודת פשיטת רגל (נוסח חדש) תש"ם-1980, כמו גם בקשה לפירוק לפי פקודת החברות (נוסח חדש) תשמ"ג-1983 במקרה של תאגיד.

הסדר חובות הוא הסכם המושג בדרך כלל על ידי ניהול משא ומתן בין הגורם החייב לנושים שלו באשר לסכום החוב, אופן ומועדי התשלום ועוד. יחד עם זאת, לעומת מקרים אחרים בהם ניתן להגיע להסדר חוב, כאשר מדובר על הסדר חוב בפשיטת רגל המשא ומתן בין הצדדים נעשה גם בפיקוח בית המשפט על מנת למנוע קבלת הסדר חוב שאינו עומד בדרישות החוק.

מתי כדאי להגיע להסדר חוב?

הגעה להסדר חוב יכולה להיעשות לפני אך גם בזמן הליך פשיטת רגל. האינטרס של החייב להגיע להסדר חוב לפני פנייה להכרזה על פשיטת רגל  היא ההזדמנות להמשיך בפעילות כלכלית שעשויה לעזור לו לשקם את מצבו שיכולה להיות מוגבלת במקרה של הכרזה על פשיטת רגל.

>>> פורום פשיטת רגל <<<

בדומה מנקודת מבטו של הנושה, הגעה להסדר חוב לפני ההכרזה על פשיטת רגל  תאפשר לנושה לקבל סכום גבוה יותר מזה שהיה זוכה לו במקרה שלחייב ניתן צו הפטר ובמהירות רבה יותר.
יחד עם זאת, להסדר חוב ניתן להגיע גם אחרי שהוגשה בקשה להכרזה על פשיטת רגל ולפני שניתן צו כינוס הנכסים.

כך פקודת פשיטת הרגל קובעת בסעיף 19א(א) שחייב שסכום החובות שלו גבוה מ-33,820 שקלים יכול לפנות בכל רגע לבית המשפט בבקשה לאשר הצעה להסדר חוב מול הנושים שלו אפילו אם טרם הוגשה בקשה לפשיטת רגל או שטרם ניתן צו כינוס.

להצעה להסדר חוב, על החייב לצרף לפי 19א(ב) לבקשה את ההצעה עצמה שלו להסדר החוב יחד עם תצהיר שהוא אינו יכול לשלם את כל חובותיו, דין וחשבון על מצבת הנכסים שלו והסיבה בגינה נקלע למצב הכלכלי האמור.

התנאי הקבוע בפקודה בסעיף 19(א) להסדר חוב עם הנושים מהסוג האמור הנו שבית המשפט סובר שעל פי הצעת הסדר החוב החייב ישלם לנושים לפחות שלושים אחוזים מכל חוב שאינו מובטח. בית המשפט גם רשאי להורות על כינוס אסיפות של נושים לצורך דיון בהסדר חוב זה, כאשר לאסיפות ולדיונים ניתן לדרוש שיתייצב גם החייב.

התוצאות האפשריות של הסדר החוב יכולות להיות כאמור קבלתו על ידי הצדדים ואז הימנעות מהכרזה על פשיטת רגל כאמור ופירעון של סכום גבוה יותר בזמן מהיר יותר של החוב ולעומת זאת במקרה של דחייה המשך ההליכים.

המגעים להגעה להסדר חוב כדאי שיעשו בעזרת עורך דין בעל ניסיון בתחום פשיטת רגל וגבייה. בית משפט לא יאשר הסדר שיש בו העדפה פסולה או כל פרקטיקה אחרת  המנוגדת לפקודה, עד כדי כך שהדבר עלול לפגוע בסיכויי החייב ליהנות מהאפשרות של פנייה להליך פשיטת רגל. סיוע של עורך דין יעזור לגבש את האסטרטגיה המתאימה תוך שמירה על האינטרסים.

עוד בנושא: הגעה להסדר חוב מול הבנק במאצעות עורך דין


תאריך: 21/02/2021 09:10
 
close