חובות בדין קדימה preferential debts - סקירה משפטית במרכז המידע לנושא פשיטת רגל בישראל...
חובות בדין קדימה preferential debts - סקירה משפטית


מנוהל על ידי לירון שיר משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001מחיקת חובות, חדלות פירעון והסדרי נושים
ייעוץ משפטי בדרך למחיקת החובות - עו"ד לירון שיר
סיוע משפטי אישי למחיקת חובות כספיים:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews

לדעת יותר על: חובות בדין קדימה

Hebrew

כל אדם המגיע למצב של חובות כבדים וריבוי נושים ו/או לפתיחה בהליכי פשיטת רגל נתקל במושג המשפטי המחייב – חוב בדין קדימה. במילים פשוטות, המדובר בכל אותם חובות שעל החייב לפרוע לפני חובות אחרים.

הליך פשיטת רגל או פירוק חברה הם הליכים שנועדו בין השאר לסייע לנושים מול אותם גורמים שלא מסוגלים לעמוד עוד בהתחייבויות שנטלו עליהם בעבר. כאשר בשני המקרים הפירעון נעשה לפי סדר קדימויות הנשייה ושמירה על עקרון השוויון בין הנושים.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי!

חובות בדין קדימה הם חובות שאומנם אינם מובטחים על ידי עירבון מסוג כלשהו לפירעון החוב, אך המחוקק קבע בין אם בפקודת פשיטת רגל (נוסח חדש) תש"ם-1980 או בפקודת החברות (נוסח חדש) תשמ"ג-1983 שתהיה להם קדימות על פני חובות אחרים שאינם מובטחים.

חובות בדין קדימה במסגרת הליכי פשיטת רגל

סעיף 78 לפקודת פשיטת הרגל קובע שלחובות המפורטים בו תהיה קדימות בחלוקת נכסיו של החייב במסגרת פשיטת רגל לעומת חובות אחרים.

כך חובות בדין קדימה בהליך זה כוללים: שכר עבודה כפי שהוא מוגדר בחוק הגנת השכר תשי"ח-1958, סכומים שנוכו במקור על ידי החייב מהשכר לפי פקודת מס הכנסה (נוסח חדש) תשכ"א-1961, תשלומי חובה שהגיעו לחייב במועד שניתן צו הכינוס שכוללים מיסי מועצות מקומיות, מיסי עירייה ותרומות הנחשבות למס.

מלבד זאת חובות בדין קדימה נוספים בהליך זה הם דמי מזונות שקבע בית משפט או ההוצאה לפועל, מיסים אחרים המשולמים לאוצר המדינה ודמי שכירות לתקופה של 12 חודשים שקדמו לתאריך ההכרזה תמורת קרקע או מקום מגורים שנשכרו על ידי החייב.

יחד עם זאת הפקודה קובעת גם בסעיף 79(4) שבסמכות בית המשפט להחליט מסיבות מוצדקות שיפורטו שלא לתת קדימות לחלק מאותם חובות בדין קדימה המפורטים לעיל.

פקודת החברות קובעת בסעיף 354 קטגוריות דומות בשביל חובות בדין קדימה בהליך הפירוק. בדומה היא מוסיפה בסעיף 354 (4)(ב) שאם התאגיד נטל הלוואה מפרט מסוים לצורך תשלום שכר או משכורת לעובד התאגיד, יהיה גם לחוב של התאגיד כלפי אותו פרט מעמד של חובות בדין קדימה לגבי אותו סכום.

במקביל נקבע בסעיף 354(4)(ג) שאם נכסי התאגיד שמהם ניתן לפרוע את החוב לנושים הרגילים אינם מספיקים כדי לעמוד בתשלומים של אותם חובות בדין קדימה, החובות של הנושים הרגילים עדיין יהיו עדיפים על אלו של בעלי אגרות החוב של התאגיד שכוללות בתוכן שעבוד ואחרת היו אמורים להיפרע לפניהם.

דוגמא מתוך פסק דין שעסק בחובות בדין קדימה במהלך הליך פש"ר

הבאנו כדוגמא טובה לנושא הסקירה, את הדיון שנערך בהליך פש"ר 310/06 פרץ נ' כונס הנכסים הרשמי - נגד החייב ניתן ב-15 לאוקטובר 2006 צו כינוס בגין חובותיו מהם 37,718 שקלים חובות בדין קדימה.

החייב נשוי פעם שנייה ואב לקטינה שהעסק שלו נקלע לקשיים ולאחר חקירה המליץ כונס הנכסים הרשמי וקבע שהוא מתנגד להכרזה עליו כפושט רגל בין היתר משום שהחובות שלו וביניהם חוב המזונות והחוב למוסד לביטוח לאומי נוצרו שלא בתום לב וגם לאחר מתן צו הכינוס הוא ממשיך להתנהג באופן דומה כאשר הוא אינו מקפיד על ביצוע התשלומים כפי שנקבעו לו.

לאור זאת ולאור היקף החובות בדין קדימה שיצר החייב דוחה כבוד שופט בית המשפט המחוזי בנצרת דני צרפתי את בקשת החייב להכריז עליו כעל פושט רגל שכן אין לדידו לאפשר למי שלא נוהג בהתאם לדרישות הפקודה ליהנות מהזכויות שהיא מקנה.

ליחצו והכנסו לפורום פשיטת רגל המנוהל על ידי עורך דין מנוסה!


תאריך: 15/11/2020 16:56
 
close