חקירת יכולת לחייב בהוצאה לפועל - המדריך המלא לאזרח שיסייע לך להבין את מהות ההליך...
חקירת יכולת לחייב בהוצאה לפועל - המדריך המלא לאזרח


מנוהל על ידי לירון שיר משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (5) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 5 reviews

חקירת יכולת בהוצאה לפועל - כל מה שחשוב לדעת!

Hebrew

כל מי שהסתבך בחייו בחובות או שהיו חייבים לו כסף והגיע ללשכת ההוצאה לפועל שמע את המונח חקירת יכולת. המדובר על הליך פורמלי שנערך על ידי ראש ההוצאה לפועל, ומטרתו לבדוק ולהעריך את מצבו הכלכלי של חייב, לצורך קביעת יכולת ההחזר החודשי שלו לנושים בתיקי הוצאה לפועל.

מאחר ולהליך זה משמעות רבה, בחרנו לפרט ולהסביר בדיוק כיצד מגיעים לחקירת יכולת ואת כל מה שקורה בהליך ולאחריו. נזכיר כי קיימת חשיבות רבה לקבלת יעוץ משפטי אישי ומקצועי, אצל עורך דין מיומן ומנוסה לפני הפניה ללשכת ההוצל"פ לצורך ביצוע חקירת יכולת.

בעת הפניה אל עורך הדין יוכל החייב לקבל הנחיות מקצועיות, שיסייעו לו בהתמודדות מול ההליך לצורך ולאור ריבוי החובות בתיקי ההוצל"פ. כמובן שלחייב קיימת הזכות להיות מיוצג בפני ראש הלשכה, בעת חקירת היכולת. הדוגמא שלהלן עוסקת בחוב מזונות אך חייבי כספים עשויים להתבקש ולהגיע לחקירת יכולת גם מסיבות רבות אחרות, לאו דווקא כמו בדוגמא שלפניך.

מתי מקבלים זימון ואילו מסמכים צריך להמציא לחקירת היכולת?

בני זוג עם שני ילדים קטנים החליטו להתגרש. בית המשפט לענייני משפחה פסק את סכום המזונות שיידרש האב לשלם. בשנתיים הראשונות האב עמד בהתחייבות לתשלום מזונות כפי שנפסק. לאחר מכן החלה סדרת פיגורים בתשלומים, שהמשיכה עם בקשות ותירוצים להורדת הסכום החודשי עד לטענה, שאין ביכולתו לשלם יותר.

האישה לא מוכנה לוותר ובצדק. את הצרכים הבסיסיים של הילדים אפשר לספק רק באמצעות תשלום המזונות. כל תחינותיה והפצרותיה מהבעל לעשות מאמץ למען הילדים המשותפים לא הועילו. הבעל התבצר בעמדתו: "אין לי גרוש על הנשמה". האישה לא האמינה. היא ידעה שהוא משקר ומסתיר ממנה את הכנסותיו ונכסיו. מה האפשרויות החוקיות העומדות בפני האישה כדי להוכיח שלבעל יש כסף ונכסים מהם יכול הוא לשלם את המזונות.

הואיל וכבר ניתן פסק דין על ידי בית המשפט לעניין חובת תשלום המזונות ופסק הדין לא מבוצע כלשונו, עומדת לאישה הזכות לפנות אל לשכת ההוצאה לפועל לגביית חוב המזונות.

האישה יכולה לפנות להוצאה לפועל ולדרוש ביצוע חקירה מקיפה בדבר יכולתו הכלכלית של הגרוש. מטרת החקירה, לחשוף בפני ראש ההוצאה לפועל את יכולתו הכלכלית האמיתית, שיש בה לחייב אותו לשלם את דמי המזונות בשיעורים שנקבעו או לפחות להתאים אותם ליכולת המוכחת לאחר חקירת היכולת.

הגרוש מצדו, יכול גם הוא לבקש ביצוע חקירת יכולת בדבר נכסיו ומצבו הכלכלי. מטרתו הפעם, להוכיח נכונות טענתו, שנותר חסר כול ואין באפשרותו לשלם את המזונות כמתחייב. בכל אחד מהמצבים נדרש איסוף נתונים אודות מצבו הכלכלי של החייב. הנתונים ירשמו על גבי שאלון מיוחד, אליו יצורפו מסמכים רלבנטיים להוכחת הנדרש.

אם בהוצאה לפועל נעתרו לדרישה לחקירת יכולת כנגד הגרוש החייב, הוא יוזמן לאחת מלשכות ההוצאה לפועל ויידרש להתייצב תוך 21 ימים לחקירתו.

לקראת חקירתו כחייב הוא יתבקש למלא שאלון בדבר יכולתו הכלכלית ונכסיו שלו ושל בני משפחתו הגרים עמו. עותק מהשאלון המלא יימסר לגרושתו לפני הדיון. בנוסף לשאלון, יחתום החייב על טופס ויתור סודיות שיאפשרו חקירה ובדיקה של נכסיו וכספיו. לצד אלו, יוגשו כל המסמכים המעידים לטענת האישה על נכסים בבעלותו.

במידה והגרוש החייב מבקש חקירת יכולת עבור עצמו הוא ימלא את השאלון בעצמו ויגיש את המסמכים הנדרשים המפורטים. אותם מסמכים אמורים להיות מוגשים גם במקרה שהאישה יוזמת את החקירה כנגדו הגרוש החייב ואלו הם:

  • צילום רישיון רכב שבבעלותו
  • צילום תעודת זהות וכתובת מגוריו
  • עותק מתשלום ארנונה כללית
  • נסח טאבו על דירה שבבעלותו, או הסכם שכירות או חכירה של קרקע
  • פירוט תכולת דירה
  • פוליסת ביטוח לתכולה ולמבנה
  • דפי חשבון בנק וכרטיסי אשראי ופירוט תשלומים באמצעות הוראות קבע בנקאיות או באמצעות כרטיס האשראי
  • יתרות מזומנים בחשבון, תוכניות חיסכון, קופות גמל ופנסיה, ביטוח חיים ומנהלים, השקעות בניירות ערך
  • תלושי משכורת אחרונים. אם יש בת זוג חדשה לצרף גם את שלה
  • אם הגרוש עצמאי עליו להגיש דוחות מע"מ ושומות שנקבעו לו בשנתיים האחרונות

לציין, שהאישה המבקשת את החקירה יכולה גם להגיש תצהיר אליו יצורפו המסמכים הנ"ל. במסגרת התצהיר ולאחר ניתוח הנתונים הכלכליים של החייב היא יכולה להציע שינוי יחסי בגובה התשלום.

ראש ההוצאה לפועל יחקור את החייב ולאחר מכן הוא מוסמך לקבל החלטה בפניו או בהעדרו. אם החייב הגיש תצהיר דומה רשאי ראש ההוצאה לפועל לתת צו או החלטה על סמך התצהיר בלבד.
בנוסף לביצוע חקירת יכולת או במקומה, מוסמך ראש ההוצאה לפועל להורות לחייב להשיב לשאלון באמצעות תצהיר תוך פרק זמן שייקבע לו. לאחר ניתוח התצהיר תתקבל החלטה.

כיצד מתנהלת חקירת יכולת בלשכת ההוצאה לפועל?

החקירה יכולה להתנהל ללא נוכחות האישה הזוכה ובא כוחה. מאידך, רשאי ראש ההוצאה לפועל שמנהל את החקירה להזמין אותם עם עדים נוספים שיש בהם לתמוך בנטען על ידי החייב או הזוכה.
החקירה תתבצע על סמך המידע המפורט במסמכים ובשאלון שהוגשו.חקירת יכולת בהוצאה לפועל

הואיל ואין לשלול את האפשרות המוכרת, שחייבים מעלימים מידע מרשות ההוצאה לפועל ולא מפרטים את כל האמת בשאלונים שהם מגישים, עורכי הדין של הזוכה מפעילים חוקרים פרטיים מבעוד מועד כדי לאסוף מידע נוסף על נכסיו של החייב שלפי החשד, הוא לא יצהיר עליו מיוזמתו.

>>> הפורום שלנו לשירותך! <<<

אם יתברר שקיים פער בין ממצאי החקירה הפרטית לבין המפורט בשאלון ובמסמכים שהוגשו על ידי החייב, יבקש עורך הדין של האישה הזוכה, לחקור אותו במעמד חקירת היכולת שהוזמן אליה, כדי לעמת אותו עם הממצאים שהושגו בחקירה הפרטית ולאפשר לראש ההוצאה לפועל להחליט בדבר מצבו הכלכלי לאשורו.

החייב נדרש להתייצב במועד אלא אם כן הודיע בכתב ששילם את חובותיו. אם הודעתו אושרה והתקבלה, חקירת היכולת מתבטלת או נדחית עד לדרישה חוזרת. במידה ולא, הוא יידרש להתייצב במועד הנקוב. החקירה תתנהל בדלתיים פתוחות או סגורות לפי החלטת ראש ההוצאה לפועל.

מה קורה אחרי חקירת היכולת?

לאחר השלמת החקירה או בדיקת התצהיר יפסוק ראש ההוצאה לפועל על תשלום החוב, כהבנתו. הצו שיפורסם יכנס לתוקף במועד שאותו יקבע ראש ההוצאה לפועל.

אם הוא התרשם על סמך מצגת הנתונים שהוכחה בפניו שגובה דמי המזונות במקרה דנן מעל יכולתו האמיתית של הגרוש, הוא רשאי להמליץ להם לפנות לבית הדין לענייני משפחה שידון מחדש בבקשה.

צריך לקחת בחשבון שאם טענתו של הגרוש נכונה והוא באמת לא מסוגל לשלם אזי, הליך חקירת היכולת אמור להתנהל ללא קשיים ועיכובים. אין לו מה להסתיר. הוא פותח את הספרים בפני ההוצאה לפועל ומקווה להגיע להסדר תשלומים שיוכל לעמוד בו.

במידה והגרוש החייב מחליט להערים קשיים ולהימנע מתשלום מזונות, למרות שמצבו הכלכלי מאפשר לו, צפויה לאישה עלייה על נתיב ייסורים.

ההשקעה הכספית והנפשית שתידרש מהאישה להוכיח בחקירות יזומות ובהפעלת עורכי דין את הנכסים ומקורות ההכנסה הלא מדווחים (השחורים) של הבעל ועוד כאלו שהוברחו או שנרשמו על ידי אנשי קש, היא עצומה ולא בהכרח תניב את התוצאה המקווה.

במידה ולאדם יש חובות בכמה תיקי הוצאה לפועל ויכולת הפירעון שלו מוגבלת ביותר או פשוט אינו יכול לפרוע את חובותיו, רשאי ראש לשכת ההוצאה לפועל לצוות על איחוד תיקים, כקבוע בחוק ההוצאה לפועל.

קיראו עוד על: איחוד תיקים בהוצאה לפועל

עמדת בית המשפט בישראל

בתי המשפט הביעו עמדת העקרונית בעניין הנסיבות המצריכות חקירת יכולת כלכלית. בתיק תאק (הרצ') 10832-12-08‏ ‏ ישראל אדרי נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ, נקלע המבקש למצוקה כלכלית ולא עמד בתשלום חובותיו לבנק המלווה.

אשר על כן פנה לבית המשפט לקבלת סעד שיחייב את הבנק להסדיר את חובו בתשלומים. לעתירה זו הגיב בית המשפט בקובעו כי הסדרי תשלומים צריכים להיקבע במסגרת חקירת יכולת בהוצאה לפועל, על רקע העובדות שתתבררנה באשר ליכולתו של המבקש לשלם את חובו, אך אין בהם כדי לבסס עילה למתן רשות להתגונן.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפט וליווי של עורך דין מונסה!


תאריך: 07/02/2013 14:12
 
close