בואו לקרוא ולדעת יותר על סמכויות ותפקידים של רשם בהוצאה לפועל לפי חוק בישראל...
סמכויות ותפקידים של רשם בהוצאה לפועל לפי חוק בישראל


מנוהל על ידי לירון שיר משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews

סמכויות ותפקידים של רשם בהוצאה לפועל

Hebrew

רשם ההוצאה לפועל הוא גורם הפעולה הסמכותי שעומד בראש כל אחת מלשכות ההוצאה לפועל ברחבי ישראל.

הרשם הוא הגורם המכריע בבקשות שהוגשו בתיקי ההוצאה לפועל ועליו להכריע בכל מחלוקת בין הנושה לחייב, לאורך התנהלותם של הליכי הגביה בהוצל"פ.

סמכויות רשם ההוצאה לפועל

עיקר סמכויותיו של הרשם בלשכות ההוצאה לפועל הנן סמכויות מנהליות.

בנוסף לכך ישנן לו כמה סמכויות מעין שיפוטיות, כאשר ביניהן ניתן למצוא סמכות דיון בטענת פרעתי המוזכרת בסעיף 19 לחוק הוצאה לפועל ומשמעותה - טענת חייב כי עמד בתשלום החוב והינו פטור מחיוב בגינו, אחריות כונס נכסים ואחריות נאמן וחיוב צד ג'.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי!

בין סמכויותיו המנהליות של רשם ההוצאה לפועל, ניתן למצוא: סמכות ביצוע של פסקי דין ושטרות המוגשים לביצוע בהוצל"פ, סמכות למינוי כונס נכסים על נכס ספציפי של החייב לצורך פירעון חוב, הטלת עיקולים, הוצאת צווי עיכוב יציאה מהארץ ועוד.

סמכויותיו של רשם ההוצאה לפועל רבות, ובחלקן הגדול פוגעות בקניינו של החייב, חודרות לפרטיותו ואף פוגעות בשגרת חייו. סמכויות רשם ההוצאה לפועל אף גדלו בעקבות תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל.

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז-1967, יצר הפרדה בין מערכת בתי המשפט לבין מערך ההוצאה לפועל. תפקיד רשמי ושופטי בית משפט השלום בוטל, ותחתיהם מונו רשמי ההוצאה לפועל וניתנו להם סמכויות נרחבות.רשם ההוצאה לפועל

השינוי בסמכויות רשם ההוצאה לפועל בעקבות התיקון לחוק

במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל הורחבו ושונו סמכויות הרשם, בוטלה הדרישה להחתים את החייב על כתב סודיות בכדי לשאוב מידע אודותיו, ואף הורחבה רשימת הגופים אליהם רשאי לפנות הרשם על מנת לברר אודות מצבו הכלכלי של החייב.

בין הגופים ניתן למצוא את חברת החשמל, רשם המשכונות, מרשם האוכלוסים, המוסד לביטוח לאומי ועוד.

התיקון לחוק אף הרחיב את האמצעים בהם יכול לנקוט הרשם על מנת להפעיל לחץ על החייב לפרוע את חובו ולרשותו עומדים אמצעים כגון הגבלת חידוש או הנפקת רישיון נהיגה ודרכון, הגבלת שימוש בצ'קים, צו עיכוב יציאה מהארץ ועוד.

אלו סמכויות אינן נמצאות בסמכות הרשם ההוצאה לפועל?

בסעיף 3 א' לחוק ההוצאה לפועל נאמר: "אין על רשם הוצאה לפועל מרות זולת מרותו של הדין".

המשמעות היא שאין בסמכות רשם ההוצאה לפועל לשנות או לבטל את פסקי הדין אלא רק להוציאם אל הפועל.

הגשת ערעור על החלטת רשם

לאחר התיקון לחוק הועברה הסמכות העניינית לדון בערעורים על החלטות רשמי ההוצאה לפועל לבתי המשפט המחוזיים.

בעבר, בכדי להגיש ערעור על החלטת הרשם היה צורך לבקש את רשות בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל.

כיום, זכות הערעור הינה אוטומטית, ערעור בזכות ולא ברשות, ואין צורך בקבלת אישור מבית המשפט או מנושא משרה זה אחר במערכת ההוצאה לפועל.

הליך הערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל

מי שרואה עצמו נפגע מהחלטה של רשם ההוצאה לפועל וברצונו לערער על ההחלטה בענינו - רשאי לעשות כן לפי מספר תנאים.

התנאי המרכזי הנו כי מדובר באחת מההחלטות הבאות: מעצר, עיכוב יציאה מהארץ, טענת פרעתי, חיוב נאמן, מכירה או פינוי של מקרקעין המשמשים למגורי החייב, וחיוב צד שלישי תחת תנאים מסוימים כמו למשל כשהצד שלישי הוציא מידיו נכס של החייב וכך פעל בניגוד לצו עיקול, או שילם לחייב חוב שהוטל עליו עיקול.

מקרים נוספים שיכולים להצדיק ערעור: חיוב של כונס נכסים בפינוי, הגבלות על שימוש בדרכון, צו הבאה, מאסר בגין חוב מזונות, או כל החלטה בנוגע לביצוע פסק דין בענייני משפחה.

למי ואיך פונים בערעור?

במידה ומדובר על החלטה או צו של רשם ההוצאה לפועל הנוגעים לביצוע פסק דין בענייני משפחה, יוגש הערעור לאותו בית משפט לעניני משפחה אשר נתן את פסק הדין שהוגש לביצוע.

במידה ומדובר בערעור הנוגע לכלל המקרים האחרים, יוגש הערעור לבית משפט השלום. ערעור על החלטה או צו של רשם ההוצאה לפועל לגבי ביצוע פסק דין בענייני משפחה יש להגיש תוך 15 יום מיום מתן ההחלטה או מיום בו הומצאה ההחלטה למערער במידה ולא ניתנה בנוכחותו.

ערעור על החלטה או צו של רשם ההוצאה לפועל לגבי ביצוע פסק דין בענינים שאינם עניני משפחה, יש להגיש תוך 20 יום מיום מתן ההחלטה או מהיום בו הומצאה ההחלטה למערער במידה ולא ניתנה בנוכחותו.

כיצד מגישים ערעור

את הערעור יש להגיש לבית המשפט, לרשם ההוצאה לפועל ולכלל המשיבים המהווים צד לעניין נשוא הערעור. על המערער להציג במסגרת הערעור את כלל הטיעונים והנימוקים העובדתיים והמשפטיים  ולצרף מספר מסמכים, ביניהם העתק מהצו או מההחלטה עליהם מערערים, העתק של כל מסמך שעליו מסתמכים בערעור ותצהיר לאימות העובדות.

סמכותו של בית המשפט לבטל, לשנות או לאשר את הצו או ההחלטה בלב הערעור. במידה וההחלטה בנוגע לערעור שניתנה בידי בית משפט השלום או בית המשפט לענייני משפחה אינה עומדת בציפיותיו של המערער, לא ניתן לערער בשנית באופן אוטומטי וחובה על המערער להגיש בקשת ערעור, בניגוד לזכותו לערער על החלטת הרשם המקורית ללא אישור אלא בזכות.

חשוב לציין כי הגשת ערעור אינה מעכבת את הליכי ההוצאה לפועל באופן אוטומטי, וחייב אשר מעונין לעכב את הליכי ההוצאה לפועל עד לסיום הדיון בערעור, מחויב להגיש בקשה לעיכוב הליכים. בקשה זו מוגשת לרשם ההוצאה לפועל או לבית המשפט אליו מוגש הערעור.

שימו לב: אנו ממליצים שלא לפנות להגשת ערעור על החלטת רשם ללא סיוע מקצועי של עורך דין מיומן ומנוסה בהליכי הוצאה לפועל.

דוגמאות מפסיקת בית המשפט לגבי סמכויות רשם בהוצל"פ

מטרת הליכי ההוצאה לפעול הינה אכיפת החיובים המשתמעים במפורש מפסקי הדין של בית המשפט. בין אם פסק הדין נכון ובין אם אינו מדויק, תפקידו של הרשם להוציא לפועל את האמור בפסק הדין.

אין רשם ההוצאה לפועל מוסמך להחסיר או להוסיף חיובים או פרטים אי אלו ואחרים לפסק הדין, או לחלופין לקרוא לתוכו את מה שלא נאמר בו (פסק דין 1557/06 עו"ד בן ציום שיפטן נ' עו"ד דוד קירשנבוים).

כאמור, אין אנו מצפים שסמכות ההוצאה לפועל תעבוד ללא עין בוחנת ואכן השלב הראשון באכיפת חיוב הינו הבנת מהותו ומשמעותו של פסק הדין.

מכאן שבסמכות רשם ההוצאה לפועל להסתמך מתוק פסק הדין ונסיבותיו ומתוך ההחלטות שניתנו במהלך ההליך המשפטי בכדי לבאר את האמור בפסק הדין באופן הברור ביותר (פסק דין עא 6856/93 בנימין חוטר נ' גבריאל מוקד).

טענת פרעתי מעוגנת בסעיף 19 לחוק. במקרים רבים הוגשו לבית המשפט טענות אלו מתוך מחשבה שגויה כי עצם העלאת הטענה מזכה מחיוב.

בפסיקה עלתה רבות הסוגיה האמורה ונקבע לא אחת, וזאת תוך פרשנות דווקנית של החוק (הכוונה לפרשנות המקפידה על לשון החוק), כי טענה זו היא בדרך כלל טענת הודאה והדחה שבה רובץ נטל השכנוע על החייב (פסק דין עא 357/72 עזיז נ' בצלציוני).

לסיכום בעניין סמכויות הרשם...

סמכויות רשם ההוצאה לפועל רבות ומגוונות וברובן הנן סמכויות מנהליות. הוא הגורם המניע את הליכי ההוצאה לפועל ומחליט לגביהן ולגבי הצדדים להליכים.

סמכויותיו מעוגנות בחוק ופעמים רבות יכולות להיות פוגעניות וחודרניות. חשוב לציין שתפקידה של מערכת ההוצאה לפועל הינה מחד גיסא הגנה על נושים ומאידך גיסא הגנה על החייב שאינו עומד בתשלום חובותיו.

בכדי להתנהל בצורה נכונה אל מול מערכת ההוצאה לפועל, יש להכיר את זכויות החייב והנושה, להכיר את סמכויות רשם ההוצאה לפועל ולפעול בהתאם.

להתייעצות אישית עם עורך דין חייג/י: 072-334-1001


תאריך: 21/01/2014 18:52
 
close