לדעת יותר על האפשרות לפשיטת רגל שניה של אדם פרטי - אימתי ובאילו תנאים?
פשיטת רגל שניה של אדם פרטי - אימתי ובאילו תנאים?


מנוהל על ידי לירון שיר משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews

פשיטת רגל שניה - הליך פש''ר שני לאדם פרטי

Hebrew

מה יעלה בגורלו של אדם פרטי וחסר מזל אשר נקלע בפעם השנייה בחייו לחובות כספיים כבדים ביותר, אותם הוא אינו יכול לפרוע? האם אותו אדם יוכל לפנות בפעם השניה אל בית המשפט במטרה לפתוח בהליכי פשיטת רגל? כיצד נוהגת פקודת פשיטת הרגל בבקשה 2 לפתיחה בהליכי פש"ר ומהן המגבלות הקבועות בחוק?

למרות שפקודת פשיטת הרגל אכן מאפשרת לחייב לפנות להליכים בפעם השניה, בתי המשפט אינם ממהרים להכריז על חייב כפושט רגל בפעם השניה, מהחשש שהליכים אלה יהוו למעשה מסתור לחייב סדרתי מפני נושים. לאור האמור, קיימת חובה על אדם שנקלע לחובות כבדים, ולא בפעם הראשונה, לפנות לקבלת יעוץ משפטי אישי אצל עורך דין מנוסה בתחום.

פשיטת רגל מאפשרת לאדם לשמוט את חובותיו ולהתחיל מחדש את חייו, אך הליך זה פוגע בדרך כלל בנושים שלרוב לא מצליחים לקבל את כספם בחזרה עד תום. לכן המחוקק ובית המשפט הטילו מגבלות על היכולת לבקש הליכי פשיטת רגל בפעם השנייה וקבעו הוראות כיצד יש להתנהל כאשר מתרחשת פשיטת רגל נוספת.

הליך פש"ר הוא הליך הפועל בדרך כלל לטובתו של החייב. פקודת פשיטת הרגל מנסה לאזן בין האינטרסים של הנושים ופירעון החובות המגיעים להם לבין הרצון להגן על החייב ולתת לו את ההזדמנות לשקם את חייו. אך כאשר אותו חייב נקלע למצב של פש"ר שניה הפקודה קובעת הוראות לגביה. 

לפי סעיף 90א לפקודה קיימת הוראה כי חייב יוכל לעשות זאת רק אם חיכה לפחות חמש שנים מיום פתיחתו של ההליך הראשון בעניינו, לפני שהוא מגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל. בהכרזת חייב כפושט רגל בפעם השנייה עלולים הנושים לבקש כנגדו צו כינוס.פשיטת רגל שניה

לפי סעיף 89 לפקודת פשיטת הרגל, הנאמן בהליך השני לוקח לידיו את הטיפול בהליך פשיטת הרגל ואילו הנאמן הראשון הופך למעין נושה המגלם בתוכו את כל החובות שנתבעו בהליכים שהתנהלו בעניינו של החייב בסיבוב הראשון.

מדוע מאפשר החוק פשיטת רגל שניה?

בפשיטת רגל שניה הנכסים של החייב יתחלקו שווה בשווה בין כל הנושים גם לאלו שתבעו כספים בפעם הראשונה.

נכסים שכבר נפרעו כלפי הנושים מצו הכינוס הראשון, לא יושבו לקופת פשיטת הרגל.

>>> הפורום לענייני פשיטת רגל <<<

חייב המבקש להכריז עליו בפעם השנייה כפושט רגל ונקבע כי ניצל לרעה את ההליך, עליו לשכנע את בית המשפט כי הנסיבות השתנו ושהנסיבות החדשות הן לא חריגות עד כדי כך שיהיה בהן לקבוע כי החייב פעל בחוסר תום לב במהלך הליכי פשיטת הרגל בפעם הראשונה.

החוק מטיל מגבלות על חייב שכבר ניסה להכריז על עצמו כפושט רגל ורוצה לעשות זאת שוב. מגבלות החוק נועדו בין השאר ולעניין זה, למנוע פגיעה נוספת וחוזרת בקניינים של הנושים שהלוו את כספם לחייב. עם זאת, החוק מאפשר בנסיבות מסוימות לאפשר פשיטת רגל שנייה.

הנושה מההליך הראשון הופך לנושה גם בהליך פש"ר השני

הליך פשיטת הרגל הוא הליך שנועד לסייע לחייבים ולנושים במקרים בהם החייב איננו מסוגל לשלם את חובותיו ויש חייבים שלא יכלו לפרוע את חובם גם אחרי שפתחו דף חדש בחייהם והם מעוניינים בפשיטת רגל שניה.

הבקשה ה-2 לפש"ר יכולה להיות מוגשת במידה ועברו חמש שנים מיום מתן צו הפטר על פשיטת הרגל הראשונה האומר כי החובות שולמו וההליך תם.

ברגע שניתן צו כינוס, עם ההכרזה על פשיטת הרגל השנייה, על הנאמן בפשיטת הרגל הראשונה לעכב כל נכס אשר נרכש לאחר ההכרזה על פש"ר הראשונה וטרם חולק ולהעביר נכסים אלו לנאמן בפשיטת הרגל השנייה כך הופך הנאמן הראשון לנושה של פושט הרגל גם בסיבוב השני.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי!


תאריך: 30/01/2013 18:32
 
close