לדעת יותר על עיכוב והקפאת הליכים משפטיים והליכי הוצאה לפועל כנגד פושט רגל, בהתאם להוראות החוק בישראל...
עיכוב והקפאת הליכים משפטיים והליכי הוצאה לפועל במסגרת הליך פשיטת רגל


עורכי דין מנוסים בכל הארץ לשירותך

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001מחיקת חובות, חדלות פירעון והסדרי נושים
ייעוץ משפטי בדרך למחיקת החובות: עורך דין מומחה
סיוע משפטי אישי למחיקת חובות כספיים:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (9) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 9 reviews

הקפאת הליכים משפטיים והליכי הוצאה לפועל של פושט רגל

Hebrew

במאמר שלפניכם נסקור מהו עיכוב הליכים משפטיים שעה שאדם מסויים מוגדר כפושט רגל.

ההגדרה נכונה לגבי אנשים פרטיים, עוסק פטור או עוסק מורש אשר לא עומדים בהתחייבויותיהם הכספיות ונקלעו לחובות כבדים.

הגדרה זו הינה משפטית והיא מאפשרת בלימה של הליכי הוצאה לפועל שהוזמנו על ידי הנושים מרגע מועד הוצאת צו הקפאת הליכים.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי מהיר!

באשר לחברות בערבון מוגבל, הן אינן זכאיות להיקרא פושטות רגל, אך הן כן יכולות ללכת להליך של הבראה או פירוק החברה וגם להן מוצא צו הקפאת הליכים.

מטרת ההליכים הללו היא לבחון דרכים שונות לשיקום החברה, על ידי בלימת הנושים מלבצע פעולות אשר עלולות לפגום בתהליך נגדה.

עיכוב ההליכים המשפטיים נגד החייב

על פי פקודת פשיטת הרגל נוסח חדש, תש"ם-1980 ועיכוב הליכים 10 תיקון מספר 3, תשנ"ו-1996 -  כל בית משפט או בית דין שהוכח לו כי נגד נתבע במשפט התלוי ועומד לפניו קיימת בקשת פשיטת רגל, רשאי לעכב את הליכי המשפט או להתנות את המשכם בתנאים שיראה.

עקב פנייה של החייב לבית המשפט השופט מורה על מתן צו כינוס. משמעות הדבר היא שכל ההליכים המשפטיים והתביעות אשר הגישו נושים נגד החייב, מוקפאים. התובעים עצמם יקבלו מכתבים ממזכירויות בתי המשפט שתביעותיהם נדחו בגין צו הכינוס אשר הוצא לחייב.

גם הליכים משפטיים פעילים, למשל הליכים בהם ההוצאה לפועל החלה כבר לפעול פיזית נגד החייב, יופסקו מרגע מתן צו הכינוס.

הליכים אשר נועדו לממש את הנכסים של החייב ימשכו תחת פיקוח הנאמן, כונס הנכסים הרשמי ובית המשפט המחוזי.

לאחר מכן יזמן כונס הנכסים הרשמי את כל הנושים, להם המועמד להליך פשיטת רגל חייב כסף או סחורה בשווי כסף, למה שמכונה בשפה המשפטית אסיפת נושים.הפקאת הליכים הוצאה לפועל והליכים משפטיים

באסיפת הנושים ידונו עם הכונס במהות החוב והאפשרויות להסדר שלו, כל זאת בהמלצתו של כונס הנכסים.

בסיום האסיפה תגובש החלטה תמימת דעים בין הנושים לכונס והיא תועבר לבית המשפט.

בדיון הבא בבית המשפט, בעקבות ההחלטה אשר התקבלה באסיפת הנושים עם כונס הנכסים הרשמי, יכריז השופט על החייב כפושט רגל.

בסעיף 16ב. בפקודת פשיטת הרגל נאמר: "עוכבו הליכים, רשאי בית המשפט ליתן צו כינוס על סמך בקשתו של נושה אחר, אם ראה שמן הצדק לעשות כן מחמת ההשהיה הנגרמת בעיכוב ההליכים או מחמת סיבה אחרת.

משעשה כן ידחה, בתנאים שייראו לו צודקים, את הבקשה שהליכיה עוכבו".

הכוונה היא שבמקרה והחייב חייב חוב למספר נושים, על פי החוק אין באפשרותו של בית המשפט למנוע את זכותו של נושה אחר לבקש בקשת כינוס אחרת, אולם בקשה שכזו תיעתר במקרים חריגים בלבד.

עיכוב הליכים משפטיים מחמת הכחשה

במידה והחייב מתייצב בדיון בבית המשפט ומתכחש לעובדה שהוא חב חוב בכל סכום שהוא לנושה, בית המשפט רשאי לעכב את ההליכים עד למועד משפט נוסף, אשר ידון בדבר החוב עצמו. במעמד זה, רשאי בית המשפט לדרוש דמי ערבות אשר יבטיחו ויהוו ערובה לתשלום דמי החוב על ידי החייב.

על פי סעיף 22א' במידה ובית המשפט בוחר להעניק צו עיכוב הליכים זמני לחייב, התקף לזמן מוגבל של עד ארבעים וחמישה ימים והחייב עומד בכל התנאים המצוינים בו, תוקפו של הצו יוארך עד להחלטה בדבר החייב כפושט רגל.

באותה מידה אם החייב לא יעמוד בתנאים שבית המשפט הכתיב לו בצו, תוקף הצו הזמני יפוג כליל.

אפשרות הנושים להתגונן במצב של הקפאת הליכים

בפני הנושים עומדות מספר אפשרויות להתגוננות מפני המהלך וכמובן שתמיד מומלץ להתייעץ בנושא עם עורך דין שיבחן את הנושא בקפידה ובעיניים מקצועיות.

ראשית כל, הם יכולים להיעזר בהגנת אי ידיעת מועד הכינוס. הם יכולים לטעון בבית המשפט שהם כלל לא ידעו שהאדם החייב נמצא בהליך פשיטת רגל ושמועד הכינוס לא פורסם.

הטיעון הזה יכול להיות בר תוקף משפטי אם הוא נאמר בין מועד מתן צו הכינוס למועד אסיפת הנושים הראשונה, אותה מזמן הכונס. במרווח זמן זה הם לא קיבלו זימון ועל כן לא היה בידיהם לדעת זאת. במקרה שכזה, השופט יחליט האם אי הידיעה אכן אמיתית או שזוהי תלונת שווא שמטרתה השגת החובות.

דוגמה לכך היא בתביעה שהגיש HIMALAYAN BANK LTD נגד פושטת רגל בשם רחל סייג סופר. בית המשפט דחה את התביעה בטענה שלגוף עסקי כה גדול, עם סמכויות רגולציה כייאה לבנק, היו את כל הכלים לדעת שמדובר בפושטת רגל ולכן לא סביר שהייתה כאן אי ידיעה.

ההגנה השניה בה יכולים להשתמש הנושים מתבטאת בפעולות שלהם בשטח בשעת הכינוס ובתקופת פשיטת הרגל של החייב, אשר מורה להם הזכות לדחות הצעות של החייב או הכונס להקלה בחובות או להפחתתן.

מנגד, גם כאן הם חשופים ללחצים אדירים מטעם כונס הנכסים הרשמי ובמקרים רבים נפתחים תיקים משפטיים של הנושים נגד הכונס ולהיפך. השופט רשאי להחליט שהנושים הקשיחו עורף ולאלץ אותם לקבל את הצד של הכונס ושל החייב ולסייע לאחרון לפתוח דף חדש בחייו.

השלכותיה של הקפאת הליכים על פושט הרגל

ההשלכות להליך זה יכולות להיות לך לעזר אך גם לרועץ. ראשית כל אתה זכאי לפתיחת דף חדש בחייך ללא חובות כספיים, במטרה לשקם ולהבטיח את עתידך הכלכלי.

כמו כן תהא לעיכוב הליכים משפטיים מטעם הנושים או פניה של הנושים אלייך, מה שמצביע על כך שאסור לך להחזיר מיוזמתך חובות ללא אישור כונס הנכסים לו אתה כפוף.

מנגד, פשיטת רגל היא כתם אישי חמור במסגרתו אישים וגופים כלכליים משפיעים לא יבקשו לעשות איתך עסקים ולא יתנו בך את אמונם. בנוסף, בקשה לקבלת משכנתא או הלוואה מהבנק ואפילו מסגרת אשראי מחברות האשראי ומהבנקים, עלולה להיתקל בסירוב נחרץ.

יש לך שאלות על הקפאת הליכים משפטיים?
לשיחה אישית עם עורך דין חייג/י: 072-334-1001


תאריך: 18/07/2019 13:07
 
close