כל מה שחשוב לך לדעת במקרה שהוטל עיקול על נכס שבבעלותך, חשבון בנק, משכורת או כספים שחסכת! אלו הדרכים המשפטיות לביטול והסרת העיקולים שהוטלו במהירות האפשרית...
קשה לעיקול: להתמודד בהצלחה מול עיקול מבית המשפט או בהוצאה לפועל


מנוהל על ידי לירון שיר משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews

קיבלת הודעה על עיקולים? אלו הדרכים להתמודד!

Hebrew

מי שהתוודע מקרוב למונח המשפטי כלכלי עיקול, יודע שמדובר בחוויה אישית לא נעימה, לעיתים אף טראומטית. עיקול הוא למעשה כלי אופרטיבי לגביית חובות והוא כולל פעולות במספר מישורים, החל מעיקול משכורתו של החייב וכלה בעיקול מיטלטלין או נכסים נוספים שבבעלותו של החייב.

בפועל, עיקול היא פעולה הננקטת כנגד חייב ובאה למנוע ממנו להבריח את נכסיו או לממש את כספיו, כל עוד הוא מוגדר בעיני החוק כחייב. בדרך כלל זה יתחיל בעיקול זמני הניתן על ידי בית המשפט כנגד החייב, זאת לאור תביעה שהוגשה כנגדו באמצעות נושה.

צו עיקול זמני מאפשר לתובע במשפט אזרחי לוודא שבמידה ויזכה במשפט, הוא יקבל את הפיצויים המגיעים לו.

מטרתו של העיקול הזמני היא למנוע מהנתבע למכור, להעביר, לתת במתנה או להלוות את נכסיו שעליהם הוטל עיקול, עד לתום הדיון המשפטי והכרעת בית המשפט.

הצו המהווה סעד זמני, מגביל מחד את החייב ומאידך מבטיח את ביצועו התקין של פסק הדין לכשיינתן. חשוב מאוד להדגיש כי הטלת צו עיקול זמני, הנה פעולה משפטית הנעשית במסגרת החוק וככזו, היא נעשית במסגרת של מותר ואסור.

חשוב לדעת ולזכור כי על צו עיקול זמני, חלות מגבלות בנוגע למטרותיו, האמצעים והנכסים שניתן לעקל באופן זמני.

צו עיקול זמני אימתי?

צו עיקול זמני ינתן על ידי בית המשפט, רק במקרה בו הוא מצא לנכון כי הנכסים שייכים לתובע או שעיקולם, יסייע בפירעון החוב על ידי החייב. אם נקפוץ לרגע לסוף התהליך, הרי שתמיד יכול בית המשפט להורות על מכירת הנכסים במטרה לפרוע את החוב או אפילו את חלקו.

מאבק משפטי זה בין החייב לנושה, בין אם מדובר בשני אנשי עסקים, מחלקות גירושין או בסרבן תשלום דמי מזונות, עלול לעיתים לקבל תפניות שונות.

כך למשל יכול החייב להקדים את הנושה ולהעביר או למכור את כל נכסיו, רגע לפני הוצאת העיקול. צעד כזה, פוגע באופן אנוש בסעד שייפסק לנושה בתום דיון משפטי, שכן החייב יהיה לכאורה חסר נכסים ואמצעים לפרוע את חובו. זוהי בדיוק הסיבה בגינה, ניתן להטיל במהירות יחסית צו עיקול זמני על ידי בית המשפט או במסגרת ההוצאה לפועל.

חשוב מאוד להדגיש כי החוק מכיר בעובדה שלא בכל סיטואציה הנתבע אכן ימצא חייב וייתכן לעיתים כי מדובר בדיוק בהיפך. כלומר, התובע הוא ה"רע" בסיפור ועל כן צו עיקול ינתן אך ורק לאחר שבית המשפט שוכנע כי יש לכך עילה מספקת וחזקה.

בכדי להוציא צו עיקול זמני, חייב בית המשפט להשתכנע כי קיים סיכוי יותר מסביר כי בעקבות התביעה, יפעל החייב להעביר את כלל נכסיו למקור אחר. בכל מצב אחר, עיקול נכסים יהיה חלק מפסק דין שיגיע רק בתום דיון משפטי ארוך בין הצדדים.

לא הכל ניתן לעיקול?

בית המשפט או לשכת ההוצאה לפועל יכולים למעשה להטיל צו עיקול כמעט על כל נכס פיסי או פיננסי בעל ערך.

בנוסף לצו, יודיע בית המשפט לגוף שלישי הקשור לנכס על הטלת צו העיקול. עיקול נכס יירשם בטאבו, הוראה על עיקול רכב תועבר למשרד הרישוי, עיקול חשבון בנק ילוו בהודעה לסניף הבנק בו נמצא החשבון המעוקל וכן הלאה.

בנוגע לעיקול כספים שיעשה מול הבנקים, כאשר לעיתים הבנק הוא הגוף התובע [כפי שקורה לא מעט בתקופת הקורונה] בית המשפט מתיר בדרך כלל להטיל את צו העיקול על כספי חסכונות והשקעות ופחות על חשבון העובר ושב.

לרוב, עיקול על החשבון השוטף מנוגד לחוק, שכן הוא מקשה על החייב להמשיך ולנהל שגרת חיים נורמטיבית. הטלת עיקול על חשבון בנק תתאפשר בדרך כלל כאשר לחייב אין נכסים.

בשורה התחתונה, ניתן למעשה לעקל כמעט הכל, אולם התנאי הוא לא למנוע מהחייב אפשרות לנהל את שגרת חייו באופן תקין, לרבות ניהול בית העסק שלו אם יש ברשותו. למרות העיקול, מאפשר החוק לחייב, לנהל חיים תקינים לאורך הדיון המשפטי.

עוד בנושא: מה אי אפשר לעקל?

עיקלו לך נכס? עיקלו לך את החשבון? יש מה לעשות!

אז מה קורה במידה ונתבעת ובית המשפט או שההוצאה לפועל הטילו עיקול על נכס חיוני עבור ניהול העסק שלך? את הצעד הראשון כבר עשית, כשהגעת לכאן. עכשיו בהחלט רצוי לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ולפעול לצורך ביטול מהיר של העיקולים.

למרות שנדמה שסוג של מסך שחור יורד וסוגר עליך, חשוב לדעת שזה לא סוף העולם ובהחלט יש מה לעשות במסגרת החוק. כאמור, מדובר בעיקול זמני במטרה להבטיח סעד לאדם או לגוף שתבע את החייב, אולם לעיתים אין באפשרות החייב להמתין לתום הדיון המשפטי תחת העיקול.

בנוסף, ישנם פעמים בהם הנתבע חש שנעשה לו עוול ואין לו אמון במערכת המובילה כנגדו את התביעה. ובכן, בגדול יש שני גורמים שהחוק מתיר להם לבטל את צו העיקול, התובע בעצמו או בית המשפט. בכל אחת מהדרכים, חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין מנוסה.

ביטול העיקול בידי התובע

למרות שזה נשמע דמיוני ולעתים אף בלתי אפשרי, זכרו כי גם בסכסוכים משפטיים מילת המפתח היא הידברות. במסגרת זו, ניתן בהחלט וניתן להגיע להבנות עם התובע או עם עורכי הדין שלו. תמיד רצוי לפעול תחת ייצוג משפטי של עורך דין טוב, אשר יפעל מטעמך במטרה למצוא דרך ולהגיע להסכם פשרה. הסכם פשרה יכול להביא להשעיית התביעה או למחיקתה, כאשר ברוב המקרים ההסכם יחייב את הנתבע לשלם את החוב או לפחות חלק ממנו ואולי גם לשלם פיצויים.

ביטול העיקול בידי בית המשפט

במקרה של רצון לבטל את העיקול באמצעות פניה לבית המשפט ניתן לפעול במהירות וכמובן שגם את ההליך הזה רצוי בהחלט לבצע באמצעות עורך דין מנוסה בביטול עיקולים. ראוי להדגיש כי במקרים דחופים ניתן להסיר עיקולים באמצעות פעולה משפטית דחופה, תוך שעות ספורות בלבד.

עד 30 יום מקבלת צו העיקול, יש באפשרות החייב לפנות לבית המשפט ולבקש ביטול צו או המרה של העיקול. המרת עיקול מאפשרת עיקול של נכס אחר ששוויו הכספי הנו שווה ערך לנכס המקורי שעוקל. מהות תהליך זה היא המרה של נכס בנכס באותו שווי, זאת בשל העובדה כי הנכס המקורי שעוקל, מונע מהחייב לנהל את חייו האישיים או העסקיים.

חשוב לזכור כי המדובר בהחלטה שיפוטית לכל דבר ועניין ועל כן, יש להביא בפני בית המשפט נימוקים רבים ומשכנעים ככל שניתן על מנת להגדיל את ההסתברות לזכות בצו המבוקש לביטולו של העיקול.

מה עושים במקרה של עיקול חשבון הבנק או של המשכורת?

החוק אוסר עיקול נכסים מסוימים אשר נחוצים לאדם לצורך קיום מינימלי בכבוד. בין אלה ניתן למנות כספי מזונות וכספים הניתנים לחייב כסיוע ממשלתי כמו מס הכנסה שלילי, סיוע בשכר דירה, קצבאות ועוד.

שימו לב, איסור זה חל 30 ימים מהיום בו הם הועברו לחשבון הבנק של החייב. כלומר, לאחר 30 ימים שהכספים הועברו לחשבון, הם ניתנים לעיקול. במשך אותם ימים, יכול החייב למשוך את הכספים.

כספי פנסי אינם ניתנים לעיקול לפני שהגיע המועד בו זכאי החייב למשוך את הכספים. בנוגע לעיקול משכורת, אפילו כשמדובר בעיקול שחל לפי פסק דין סופי ולא זמני, הרי שהחוק אוסר עיקול כלל המשכורת, זאת על מנת להשאיר בידי החייב אפשרות לקיום מינימלי.

נסכם ונאמר, עיקול אינו דבר נעים כלל וכלל אולם ברוב המקרים הוא אינו מוטל בהפתעה, אלא לאחר פניות בכתב על ידי הנושה. אם קיבלת מכתבים ודרישות חוב, מאד לא כדאי להתעלם מהם.

גם בימים קשים, הרבה יותר קל להגיע להסדר מול נושים לפני פתיחה בהליכי משפטיים או הליכי הוצאה לפועל. ישנם דרכים רבות ומגוונות למחיקת חובות ובכל מקרה, אין סיבה והגיון להמתין עד שיוטל עיקול על נכס מנכסיך.

בכל מקרה, אם הוטלו עליך עיקולים מסוגים שונים ומכל סיבה שהיא, בין אם בשל תיקי הוצאה לפועל ובין אם בשל אי תשלום חוב או תביעה אזרחית, יש בהחלט דרכים להתמודד וזה הזמן לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני.

קריאה נוספת: עיקול חשבון בנק משותף בגלל חוב של אחד מבני הזוג


תאריך: 04/11/2020 12:48
 
close