מנוהל על ידי לירון שיר משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews

מעמדם של חובות לרשויות המדינה בהליך פש"ר

Hebrew

אחד היתרונות העיקריים שמעניק הליך פשיטת הרגל לחייבים, הנו עיכוב ההליכים המתנהלים נגדם, וזאת כדי למנוע מירוץ תביעות בין הנושים.

משמעות העיכוב הנה כי הנושים אינם רשאים להמשיך בהליכים קיימים כנגד החייב או לפתוח בהליכים חדשים נגדו, וזאת הן במסגרת ניהול תביעות בגין החובות והן במסגרת הליכי הוצאה לפועל לגביית החובות.

עם זאת, ההלכה המקובלת בעניין זה מסייגת את הקפאת ההליכים רק לחובות שהנם בני תביעה בהליך פשיטת הרגל, כך נקבע לדוגמא במסגרת הליך ע"א 1516/99 לוי נ' חיג'אזי.

הצו לעיכוב הליכים כנגד החייב ניתן באופן אוטומטי עם מתן צו הכינוס, וזאת כאמור בסעיף 20(א) לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], תש"ם-1980 אשר קובע כי משניתן צו הכינוס, אזי באין הוראה אחרת בפקודה "לא תהיה תרופה לנושה נגד החייב לו חוב בר-תביעה, ולא יפתח שום נושה בתובענה או הליכים משפטיים אחרים, אלא ברשות בית המשפט ובתנאים שיראה לקבוע".

כמו כן סעיף 22(א) לפקודה קובע כי משהוגשה בקשה לפשיטת רגל רשאי בית המשפט לעכב כל תובענה, הוצאה לפועל ואמצעי אחר על פי דין נגד החייב.

אולם אם הוגשה הבקשה בידי חייב וטרם ניתן צו כינוס לא יורה בית המשפט על עיכוב לפי סעיף זה, אלא לפי סעיף 22א לפקודה, אשר קובע בעיקרו שבית המשפט רשאי לתת צו לעיכוב הליכים גם לאחר הגשת בקשת פש"ר מטעם החייב, וכי הצו יוכל להיות בתוקף עד להחלטה בבקשת החייב למתן צו כינוס.

בהקשר זה התעוררה השאלה האם צו עיכוב ההליכים חל גם על הליכים לגביית חובות בגין קנסות למדינה או לרשויות המקומיות, כגון קנסות חנייה אשר נוצרו לפני מתן צו הכינוס.  

לגבי חוב בגין קנס למדינה שנוצר בהליך פלילי שנוצר לפני צו הכינוס, קובעת הפסיקה כי המדובר בחוב שהנו בר תביעה בהליכי פשיטת רגל, הגם שהחייב לא יופטר מחוב זה, היה ויינתן כלפיו צו הפטר בסוף ההליך וזאת לאור סעיף 69(א)(1) לפקודה.

כמו כן, אסור לחייב לשלם את הקנס למדינה כל עוד הוא מצוי במסגרת הליך פשיטת הרגל, משום שהתשלום יחשב במקרה כזה כהעדפת נושים בלתי מותרת, ועל כן אסור למדינה לפעול לגבייתם כל עוד החייב מצוי בהליך פשיטת רגל.

כתוצאה מכך המדובר למעשה בהשעיית תשלום הקנס לתקופה בה מתנהל הליך פשיטת הרגל. כך נקבע בהליך בש"פ 373/89 שטיין נ' מדינת ישראל, וכן בהליך רע"פ 1296/11 טוביאנה נ' מדינת ישראל, ובהליך רע"א 1685/14 סדן נ' פנינסולה נכסים בע"מ.

גם לגבי חוב בגין קנסות חנייה לרשות מקומית שנוצר לפני צו הכינוס, נקבע כי המדובר בפירוש על חוב בר תביעה בהליכי פשיטת רגל, למרות שגם חוב זה לא יופטר במסגרת צו הפטר הניתן לנכסי החייב, וזאת בדומה לחוב בגין קנס למדינה. כך נקבע בהליך ע"א 5735/09 עיריית טבריה נ' סינואני.  

לפיכך, ניתן לגבות חוב בגין קנסות חניה לרשויות המקומיות רק בסוף הליך פשיטת הרגל, בדומה להלכה החלה בעניין חוב שנוצר בגין קנס שהטילה המדינה, ולא ניתן לפעול לגבייתם במהלך תקופת פשיטת הרגל, אלא ברשות מפורשת מטעם בית המשפט. כך נקבע בין השאר על ידי ביהמ"ש המחוזי בהליך פש"ר 1815-09 בנק לאומי נ' וינריב.

לאור האמור לעיל, קבע בית המשפט במסגרת הליך פש"ר 14446-02-13 קדוש נ' הכנ"ר, כי העירייה איננה רשאית לפעול לגביית חובות בגין קנסות החנייה שנוצרו לפני מתן צו הכינוס של החייב, כל עוד מצוי החייב בהליכי פשיטת רגל, מאחר והמדובר בחובות בני תביעה וגבייתם תהווה העדפת נושים אסורה.

לגבי חובות בגין קנסות החנייה שנוצרו לאחר מתן צו הכינוס של החייב, העיר בית המשפט כי לדעתו גם לגביהם העירייה איננה רשאית לפעול לגבייתם כל עוד מצוי החייב בהליכי פשיטת רגל, מאחר שנכסיו באותה העת מוקנים לנאמן.

בית המשפט ציין כי המועד הקובע לקיומו של חוב בר תביעה הוא מועד צו הכינוס. חוב שנוצר לאחר מכן אינו נחשב, בדרך כלל, חוב בר תביעה ואין מניעה שהנושה יגיש בגינו תובענה לבית המשפט.

ברם, אם ינתן פסק דין לזכותו של הנושה יקשה עליו לממשו, הואיל ונכסי פושט הרגל מוקנים לנאמן באותה העת.

לסיכום בנושא מעמד החובות לרשויות המדינה ורשויות מקומיות

חובות בגין קנסות למדינה או לרשות המקומית הנם חובות שלא ניתן לקבל הפטר לגביהם.

כאשר חובות אלו נוצרו לפני מתן צו הכינוס המדובר בחובות בני תביעה, אשר צו עיכוב ההליכים חל עליהם, ואסור לחייב לשלמם כל עוד הוא מצוי בהליך פש"ר, הואיל והדבר יהווה העדפת נושים אסורה.

לפיכך לא ניתן להגיש תביעה בגין חובות אלו וכמו כן לא ניתן לפעול לגבייתם כל עוד החייב נמצא במסגרת הליך לפשיטת רגל.

כאשר חובות אלו נוצרו לאחר מתן צו הכינוס אין המדובר בחובות בני תביעה, ועל כן ניתן להגיש תביעה בגינם לבית המשפט. עם זאת כנראה שלא ניתן יהיה לפעול לגבייתם כל עוד החייב נמצא במסגרת הליך לפשיטת רגל וזאת מכיוון שלאחר מתן צו הכינוס נכסי החייב מוקנים לנאמן.

אם יש לך חובות לרשויות מקומיות כלשהן ו/או לרשויות המדינה, עליך לדווח על כך לעורך דין הדין שמייצג אותך בהליך פשיטת הרגל, על מנת שתתכננו יחד את הדרך הנכונה עבורך להתמודדות מול החובות שכאמור לא יעלמו.

לשיחה אישית עם עורך דין חייג/י: 072-334-1001


תאריך:30/03/2016 10:57  מחבר: Bankruptcy Law
 
close