מנוהל על ידי רוני שרעבי ושות' משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews

האם מגיעה לתובעת החזר מס בגין תשלום כפול?

Hebrew

בית המשפט המחוזי בחיפה נאלץ זה מכבר להכריע בערעור על שומת מס שהוצא למערערת שעזבה את הארץ עם משפחתה בין השנים 2007-2006.

המדובר בהליך 19466-01-12 צור נ' רשות המיסים חיפה.

עובדות המקרה - החוב הנטען והתביעה

המערערת היא אזרחית ישראלית שעבדה בחברת צים ספנות. היא נשואה ויש לה שני ילדים, היא מתגוררת בקריית ביאליק.

בשנת 2005 הוצע לה לעבוד בחברת גולדסטאר שהיא חברת בת של צים, לשם כך היא עברה להתגורר בהונג-קונג, יחד עם בעלה וילדיה.

בעלה לא עבד כאשר הם התגוררו בהונג קונג, ילדיה למדו בבית ספר מקומי. המערערת המשיכה לקבל שכר מחברת צים, ולא גולדסטאר, והמס נוכה לה מהמשכורת.

עם זאת, שילמה המערערת גם מיסים בהונג קונג, משום שיקבלה שכר במטבע מקומי והיא אף ניהלה את כספיה בחשבון בנק מקומי. דהיינו, נוצר מצב בו היא שילמה כפל מס.

המערערת חזרה ארצה לאחר שלוש שנים יחד עם משפחתה, וביקשה לקבל החזרי מס. כמו כן, טענה כי יש לראותה בתקופה בה שהתה בהונג קונג, כאזרחית חוץ ולא כתושבת ישראל לצורך חבות במס.

רשות המיסים מנגד, טענה כי יש לראות במערערת כחבה במס מכוח היותה תושבת ישראל.

קראו בהרחבה: לקוח מוגבל בבנק

דיני המס על תושבי חוץ

דיני המיסים בישראל חלים גם על תושבים ישראלים העובדים בחו"ל. "על מנת שתחול חבות מס בישראל יש להוכיח רק זיקה של הנישום לישראל. הזיקה הנדרשת בדין הינה זיקה של "תושבות".

ודוק, המבחן שנקבע אינו מבוסס על אזרחות, תקופות שהייה וכדומה, אלא רק על "תושבות".

סעיף 1 לפקודת המיסים קובע את התנאים לתושבות לצורך חבות במס. הסעיף קובע תנאים רבים, כגון מה מקומו הקבוע של הנישום, מהו מקום עיסוקו.

בנוסף, קובע הסעיף חזקה לפיה אם אדם שהה בישראל בשנה אחת יותר מ- 183 ימים אז הוא יוגדר תושב, או אם שהה בישראל בשנה 30 ימים ומעלה, וסך כל תקופת שהייתו בישראל בשנתיים הקודמות הוא 425 ימים או יותר. עם זאת, ניתן לסתור את אותה חזקה.

התנאים בסעיף 1 הם אינה מצטברים, אלא הם תנאים שעל רשות המיסים לבחון לעומק כאשר היא קובעת את גובה המס אותו יש להחיל על נישום מסוים, ואם בכלל להטיל עליו מס.

זהו בעצם מבחן כללי המכונה מרכז חייו של הנישום. כלשון בית המשפט:

"קביעת מיקום מרכז חייו של נישום הינה משימה מורכבת שמחייבת קביעת עובדות ביחס לזיקות השונות. כך גם קיים קושי באיתור הזיקה הסובייקטיבית. מטבע הדברים, זיקה סובייקטיבית זו תוסק מתוך הראיות החיצוניות ולא רק מדבריו של הנישום עצמו".

קראו בהרחבה: על חובת ההגינות של הבנק

הכרעת בית המשפט

בית המשפט דן בטענותיה של המערערת ובטענותיה של רשות המיסים, וקבע כדלקמן:

"בשנת 2006, השנה הראשונה שלגביה נטען כי תושבות המערערת הועתקה להונג קונג, שהתה המערערת בישראל 42 ימים. בשנת 2007 שהתה בישראל רק 31 ימים. בשתי שנות המס מתמלא התנאי בדבר תקופת השהייה המינימאלית.

לגבי שנת 2006, היא שנת המס הראשונה שלגביה נטען כי התושבות הועתקה, התמלאה גם תקופת השהייה הכוללת, שכן בשנים 2004, 2005, 2006 יחדיו שהתה המערערת בישראל מעל 425 ימים. לעומת זאת, כאשר בוחנים את שנת 2007, הרי שתקופת השהייה הכוללת מסתכמת רק ב-411 ימים, כלומר פחות מהתקופה הנדרשת להוכחת חזקת הימים".

בית המשפט קבע שמרכז חייה של המערערת היה דווקא הונג קונג, משום שכל משפחתה עברה להתגורר שם, הילדים למדו בבית ספר, הם מכרו מכונית לפני שעברו לחו"ל, הביטוח הרפואי שהחזיקו היה של הונג קונג ועוד.

מנגד, המשיכה המערערת להחזיק חשבון בנק בישראל, ואף תוכנית פנסיה בארץ. עם זאת קבע בית המשפט כי:

"כדי לקבוע את מקום מרכז החיים אין צורך להצביע על כך כי כל הזיקות האובייקטיביות מצביעות על מקום השהייה בחו"ל.

די בכך כי מרבית הזיקות מעידות על כך. מרבית זיקותיה של המערערת היו בשנים הרלבנטיות בהונג קונג ולא בישראל העובדה כי נישום המשנה את מרכז חייו מותיר מאחור נכסי נדל"ן, חשבונות בנק וכדומה, אינה מספקת כדי לקבוע כי מרכז חייו נותר במקום שבו שהה בעבר.

החזקת נכסים במקומות שונים בעולם היא תופעה נפוצה וגם מי שמעתיק את מרכז חייו ממקום למקום עשוי להמשיך ולהחזיק בנכסים".

עוד קבע בית המשפט כי גם ממצאים סובייקטיביים מעידים על זיקה להונג קונג, שכן המערערת הייתה סבורה כי תעבוד מספר שנים רב בהרבה במדינה הזרה. על כן, קיבל בית המשפט את הערעור וביטל את המס שהוטל על המערערת.

שאלות? חייג/י לשיחה עם עורך דין: 072-334-1001


תאריך:14/04/2015 16:20  מחבר: Bankruptcy Law
 
close