רשמת ההוצאה לפועל בתל אביב קיבלה בקשה למתן הפטר מחובות בסך 431,000 ₪ של חייב, שניכר כי עושה מאמצים להתנתק מעולם הפשע וברוח חוק חדלות פירעון...
ברוח חוק חדלות פירעון: הפטר מחובות בסך 431,000 ₪ בהוצאה לפועל!


מנוהל על ידי רוני שרעבי ושות' משרד עורכי דין

חייגו לשיחה אישית: 072-334-1001ייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות

אנחנו כאן בשבילך! סיוע מהיר אישי ומקצועי:
שם מלא
מספר טלפון
לחצו לשליחה
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews

הפטר מחובות בסך 431,000 ₪ בהוצאה לפועל!

Hebrew

דומה שרוחו של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, תשע"ח-2018, אשר שמה את הדגש על שיקומו הכלכלי של החייב, ממשיכה להשפיע יותר ויותר גם על הליכי הוצל"פ ולרבות הליכי הוצאה לפועל שהחלו לפני מועד כניסתו לתוקף של החוק ביום 15.9.2019.

השפעה זו באה לידי ביטוי בנכונותם הגדלה לכאורה של רשמי ההוצאה לפועל להעניק הפטר לחייבים בהוצאה לפועל מיתרת חובותיהם, בהתאם להוראות פרק ז'1, סימן ב', לחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967.

כך לדוגמא אירע בתיק הוצל"פ 01-98519-11-5 בו נעתרה רשמת ההוצאה לפועל, נעמה טלמן-בולטין, ביום 15.1.2020 לבקשת חייב מיולי 2018 לקבלת הפטר מיתרת חובו בסך של 431,470 ₪.

ההפטר ניתן למרות שעיקר חובותיו הכספיים של החייב נוצרו עקב ביצוע עבירות פשע של זיוף תרופות ומכירתן ואף למרות שהחייב המשיך לבצע עבירות אלו גם לאחר שכבר נפתח לו תיק הוצאה לפועל וזאת נוכח הצהרת החייב כי ברצונו לעשות ככל שניתן על מנת להתנתק מחיי הפשע ולפתוח דף חדש בחייו.

בסקירה שלפניך נסביר את הכרעתה של רשמת ההוצאה לפועל ומתן ההפטר כאמור, ברוח חוק חדלות פירעון.

רקע עובדתי

תיק זה עסק בחייב שהצהיר שהנו נטול נכסים, במסגרת הליכי גירושין וכי הוא איננו מסוגל למצות את כושר השתכרותו מאחר שהוא סובל מפוסט טראומה ומצוי בטיפול פסיכיאטרי.

תביעתו לקבלת קצבת נכות נדחתה משום שנקבעה לו נכות בשיעור 28% בלבד. החייב עמד בצו התשלומים בסך של 150 ₪ שהושת עליו.

חברת אלי לילי היתה הזוכה היחידה שהתנגדה לבקשה, בטענה שהחייב אינו זכאי להפטר מאחר שהוא ממשיך להתנהל בחוסר תום לב ולצבור חובות חדשים בגין ביצוע עבירות פליליות של זיוף תרופות ומכירתן גם לאחר שנפתח לו תיק ההוצאה לפועל, ואשר בגינן אף נגזרו עליו 24 חודשי מאסר בפועל ואף ניתן נגדו פסק דין אזרחי לתשלום נוסף של 100,000 ₪ כלפיה.

החייב דיבר מדם לבו ופרש בפני רשמת ההוצאה לפועל את מסכת החיים הקשה שעבר מילדותו, שכללה את כניסת אמו למאסר בגין סחר בסמים בהיותו בן 12 ורצח אביו החורג באירוע פשע מוכר לפני מספר שנים, כך שכל מה שהוא הכיר היה קשור לחיי הפשע.

עוד ציין החייב כי 12 שנים לפני כן דודו ניסה לרצוח אותו ואת אחיו וירה כדורים כלפיהם, כך שאחיו היה מונשם ומורדם למשך תקופה, דבר שגרם לו להפרעת אישיות פוסט טראומטית. החייב גם הגיש חוות דעת פסיכיאטרית שציינה שמקרה זה גרם לו לשינויים באופיו וכי הוא חי בפחד מתמיד ולא מסוגל לעבוד.

החייב הצהיר שהוא החליט לצאת מעולם הפשע ובהתאם לכך החל לטפל בעצמו ובבעיותיו הבריאותיות, החל בעבודה חדשה כחצי שנה לפני כן, הוא מפרנס את עצמו ואף עבר שתי קבוצות גמילה מזיוף ומרמה.

עוד טען החייב שהוא מעוניין להמשיך בדרכו זו, להתנתק מעברו הקשה והתנהלותו השלילית ולהמשיך בדף החדש שהתחיל, תוך שיקום והשתלבות במעגל העבודה והחיים.

רוח חוק חדלות פירעון והשפעתה בהוצאה לפועל

רשמת ההוצאה לפועל הציעה לצדדים לנסות להגיע להסכמות ובהתאם לכך החייב ואלי לילי שוחחו ארוכות, תוך הבנה למצבו של החייב ולרצונו לשקם את חייו והסכימו שתיק ההוצאה לפועל הפתוח של החייב יסגר כנגד תשלום של 35,000 ₪ ובנוסף, הזוכה לא תפתח נגדו תיק חדש בהוצאה לפועל לצורך מימוש פסק הדין שניתן נגדו לאחרונה.

עוד הוסכם בין הצדדים שבכפוף לתשלום של 2,000 ₪, על חשבון הסכום של 35,000 ₪ שהחייב נדרש לשלם כאמור לעיל, תבוטל גם ההגבלה שהוטלה על החייב מלהשתמש ברישיון הנהיגה וכי במידה והוא לא ישלם את היתרה בסך של 33,000 ₪, תחודש ההגבלה לבקשת אלי לילי.

בהמשך לכך, קיבלה הרשמת את בקשת ההפטר של החייב בהוצאה לפועל, בכפוף להסכמת הצדדים שלעיל ובאופן שהעניק לחייב פטור מיתרת חובותיו שאינם כלפי חברת אלי לילי.

יחד עם זאת, הרשמת גם מצאה לנכון להתייחס לחוק חדלות הפירעון החדש ולציין כי אחת ממטרותיו העיקריות הנה לקדם את שילובו מחדש של חייב במרקם החיים הכלכליים ולהביא ככל האפשר לשיקומו הכלכלי.

לדבריה, אמנם, בקשת ההפטר של החייב הוגשה לפני שהחוק נכנס לתוקף, אולם מן הראוי להחיל את רוח החוק  גם על תיקים שנפתחו לפני שהחוק נכנס לתוקפו, ואשר החלטת ההפטר בהם ניתנה לאחר מכן.

עוד ציינה הרשמת כי לאחר שהיא שמעה את עדות החייב בדבר רצונו העז לעלות על מסלול אחר שונה מזו שהוא הורגל אליו בעברו, היא מקווה שהמטרה של שיקומו הכלכלי של החייב תיושם, ושהחייב אכן יקח את עצמו בידיים כפי שהחל לעשות, וינצל את ההזדמנות שניתנה לפתחו ויעלה על דרך הישר וימנע מיצירת חובות חדשים והתנהלויות עברייניות כאלה ואחרות.

בהתאם לכך גם נקבע שההחלטה בדבר מתן ההפטר תיושם רק לאחר שהחייב ישלם את החוב לחברת אלי לילי והיא תעדכן את דבר קבלת התשלום בתיק.

עוד בנושא: הליכים נגד ערב כשהחייב העיקרי קיבל הפטר בהוצאה לפועל


תגיות בעמוד:  הליכי הוצל''פ
תאריך: 10/02/2020 16:00
 
close